Zwiedzaj „Szczelinę przeciwlotniczą”

Zwiedzaj „Szczelinę przeciwlotniczą” GRH „Powstaniec Śląski” w której mieści się wystawa eksponatów z okresu całego XX wieku.

Wystawa w schronie”, bo tak nazywamy naszą ekspozycję oferuje szereg atrakcji.

Nie jest to typowe muzeum, gdzie eksponaty są opisane „NIE DOTYKAĆ”. U nas można wziąć do ręki, przymierzyć lub obejrzeć dokładnie większość przedmiotów.

Eksponaty są związane głównie z mieszkańcami naszego miasta, powiatu i regionu śląskiego. Większość z nich używali nasi przodkowie lub były związane bezpośrednio z ich egzystencją na naszym terenie.

Podczas zwiedzania można dowiedzieć się jak żyli ludzie kiedyś, jaki los ich spotkał i czego musieli dokonać abyśmy dzisiaj mogli swobodnie rozmawiać w naszym ojczystym języku. Wiele rzeczy, eksponatów było świadkiem niebywałych tragedii, ale też chwil radości, zwycięstwa, chwały i zwykłej codzienności.

Wiele osób odwiedzających naszą wystawę wraca do wspomnień, do opowieści swoich dziadków, przypomina sobie czas kiedy dzisiejsze eksponaty były w codziennym użytku.

Dzieci zwiedzające schron dowiadują się, że nie tak dawno nie było komputerów, tabletów, Internetu, a jednak młodzież miała swoje gry i zabawy, które realizowali wspólnie z rówieśnikami. Opowiadamy o najnowszej historii o konfliktach zbrojnych, które przetoczyły się przez nasze ziemie, o zrywach powstańczych dzięki którym Wodzisław Śląski nie nazywa się Loslau, o mrocznych czasach stalinizmu i realnego socjalizmu, który pomimo swego totalitarnego charakteru podniósł rangę gospodarczą regionu, o stanie wojennym podczas którego ograniczono swobody wszystkich mieszkańców, o okresie reglamentacji żywności i innych artykułów aż do likwidacji największych zakładów i kopalń.

Wycieczka w 100 metrowej szczelinie, wypełnionej eksponatami nie jest wykładem historycznym, ale autentycznym przeniesieniem się w czasie. Polega to na zwykłej opowieści podpartej przedmiotami i eksponatami oraz na zasadzie rozmowy zwiedzający-przewodnik.

Nie ukrywamy, że podczas tego typu spotkań, a często przychodzą ciekawi ludzie, uczymy się wzajemnie i wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem. Historia opowiedziana podczas wystawy nie jest inspirowana lekturą lecz opowieściami i doświadczeniem naszych przodków. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszego „Bunkra”

To jednak nie wszystko, zwiedzanie wycieczek możesz połączyć z innymi wycieczkami oferowanymi przez KOFER. Można rozładować emocje dzieci i wyciszyć przed zwiedzaniem, spędzając z nimi godzinę w sali zabaw . Trzypiętrowa konstrukcja i dmuchany zamek pozwalają wyszaleć się nawet najbardziej energicznym dzieciom. Po wizycie można spokojnie udać się do naszego schronu. Polecamy również spacer po naszej starówce, ale nie taki zwykły spacer. Przewodnik z naszego Miejskiego Muzeum poprowadzi Was przez historyczne miejsca i zdradzi wiele tajemnic.

Drogi nauczycielu, wychowawco, rodzicu doskonale zapewne wiesz, że najlepsza nauka jest poprzez zabawę.

Bądź z nami na spotkaniu online, pokażemy Ci naszą szczelinę lotniczą oraz znajdujące się w niej eksponaty.

2 grudnia 2020 godzina 15.30

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *