Zofia Bornikowska

Specjalizacje

· Classic Ballanga Teatr – aktorstwo i reżyseria – sztuki dramatyczne oparte w większości na dziełach z gatunku teatru absurdu.

· Organizacja spektakli muzyczno-kabaretowych.

· Organizacja widowisk w formie teatru ruchu, z wykorzystaniem szczudeł i lalek.

· Dyrektorka programowa oraz koordynatorka wydarzeń kulturalnych “Wodzisławska Noc Teatrów” i “Wodzisławski Festiwal Kuglarzy”.

· Organizacja warsztatów aktorskich: emisji głosu, dykcji, interpretacji, improwizacji.

Doświadczenie zawodowe

W czasie studiów kulturoznawczych i w trakcie kilkumiesięcznych praktyk podpatrywała pracę artystów największej śląskiej sceny, czyli Teatru Śląskiego w Katowicach. Tam poznała od kuchni produkcję spektakli i miała okazję zobaczyć w akcji wielu topowych polskich reżyserów, choreografów, dramaturgów oraz aktorów. Na jej oczach tworzyły się wielokrotnie nagradzane na różnych festiwalach repertuarowe przedstawienia teatru. Pracowała też jako wolontariusz w centrum organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Open the door” organizowanym prze ten teatr.  Od 1997 roku do 2014 grała w sztukach, kabaretach i tworzyła happeningi z Teatrem Wodzisławskiej Ulicy.

Zdobytą na szkoleniach wiedzą (warsztaty Anny Dziedzic, Drama Way, RIK w Katowicach)  i doświadczeniem z pracy w swoim teatrze od lat dzieli się prowadząc warsztaty teatralne, prelekcje w lokalnych instytucjach i placówkach oświatowych, szkołach, przedszkolach, ośrodkach kultury powiatu wodzisławskiego. Współautorka sukcesów wielu członków grupy teatralnych i uczestników warsztatów, dzieci i młodzieży, które złapały bakcyla kuglarstwa, teatru, uczestniczą w konkursach recytatorskich,  zdobywają pracę w animacji oraz występują na teatralnych scenach całego kraju.

Doświadczenie zawodowe

Opowiadając o początkach Classic Ballangi mówi: „Pomysł na reżyserowanie i realizację pierwszego “swojego” spektaklu pojawił się w 2014 roku. Wraz z kolegą, który tak jak ja, też uwielbia teatr absurdu postanowiliśmy wystawić  “Zbrodnię z premedytacją” Witolda Gombrowicza. Na podstawie opowiadania Gombrowicza napisałam scenariusz i byłam najszczęśliwszą osobą na świecie, gdy po dwóch miesiącach, panie z Zaiksu poinformowały mnie, że Rita Gombrowicz go zaakceptowała i że tę sztukę możemy wystawić. Premiera odbyła się w czasie drugiej Wodzisławskiej Nocy Teatrów. Z ogromnym sentymentem wspominam ten niezwykły klimat, który wtedy poczułam i który co roku tworzy się na tym wydarzeniu. Jest to niecodzienne poczucie wspólnoty między nami artystami a publicznością skupioną na niewielkich podwórkach miedzy kamienicami przy Rynku. Sztukę wystawiliśmy jeszcze wielokrotnie w lokalnych restauracjach i pubach, już pod szyldem   Classic Ballanga Teatr”.

 

Od tego czasu teatr rozrósł się do kilkudziesięciu osób, które właśnie w nim realizują swoją pasję. Spektakle teatralne Classic Ballangi, to w większości sztuka dramatyczna, programy muzyczno – kabaretowe, oraz słynna już lokalnie, prezentowana co roku w restauracji przy wodzisławskim Rynku Noworoczna Szopka Satyryczna. Fanami teatru są głównie mieszkańcy miasta i goście z okolic, którzy mogą zobaczyć sztuki na podstawie dzieł Gombrowicza, Mrożka, Witkacego czy Słonimskiego, zwykle grane w plenerach pięknej wodzisławskiej Starówki. Z czasem też, głównie dzięki inicjatywie młodszych członków grupy, Teatr poszerzył swój repertuar o animacje na szczudłach, kuglarstwo i spektakle teatru ruchu. Teatr działa na terenie powiatu wodzisławskiego oraz występuje na festiwalach teatralnych w okolicznych miastach.