WCK

Specjalizacje

Wodzisławskie Centrum Kultury prowadzi wielokierunkową działalność wychodzącą na przeciw potrzebom społeczno-kulturalnym lokalnego środowiska. W swojej bogatej ofercie WCK podejmuje liczne aktywności dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje z innymi jednostkami, stowarzyszeniami oraz pasjonatami, tworząc kulturalną przestrzeń Wodzisławia Śląskiego. Wodzisławska instytucja kultury organizuje rocznie kilkaset wydarzeń kulturalnych, od tych wielkoformatowych jak Dni Miasta czy Reggae Festiwal – Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi, po te o mniejszym zasięgu oddziaływania jak wystawy czy koncerty edukacyjne. W placówce działa 18 sekcji artystycznych Amatorskiego Ruchu Artystycznego oraz grupy dodatkowe. ARA skupia wokół muzyki, tańca, śpiewu i teatru ponad 840 członków. Z roku na rok oferta Wodzisławskiego Centrum Kultury cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W placówce działa również Kino Pegaz, którego głównym celem jest upowszechnianie kultury filmowej. Rocznie w ramach jego działalności wyświetlanych jest prawie 200 seansów filmowych

Doświadczenie zawodowe

Wodzisławskie Centrum Kultury realizuje swoje cele statutowe od 1991 roku, kiedy to na mocy uchwały Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego powołano do życia ówczesny Miejski Ośrodek Kultury „Centrum”. Zgodnie ze statutem, celem samorządowej instytucji kultury jest prowadzenie wielokierunkowej działalności mającej na celu tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury, zaspakajanie potrzeb mieszkańców i kształtowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze, wspieranie oraz promocję edukacji kulturalnej i inicjatyw kulturalnych w mieście

Doświadczenie zawodowe

  • Zespół taneczny Miraż, który działa od 1992 roku, specjalizuje się prowadzeniem zajęć w stylach: modern, a także show dance i jazz. Miraż zrzesza około 120 tancerzy w kilku grupach wiekowych – począwszy od kilkuletnich dzieci, na seniorach skończywszy. W najbardziej zaawansowanych grupach zajęcia są bardzo intensywne – odbywają się aż 4 razy w tygodniu, a typowe zajęcia taneczne uzupełnione są ćwiczeniami akrobatycznymi i baletem. Profesjonalizm kadry instruktorskiej, w połączeniu z niezwykłą pasją i ciężką pracą tancerzy, przekładają się na wymierne efekty. Miraż nie tylko regularnie występuje, ale również odnosi znaczące sukcesy na imprezach mistrzowskich na szczeblu krajowym (Mistrzostwa Polski) oraz międzynarodowym (Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy).
  • Klub Tańca Towarzyskiego SPIN specjalizuje się zarówno w tańcach latynoamerykańskich, jak i standardowych. Bierze udział w przeglądach i festiwalach tańca, mistrzostwach Polski, Europy, a nawet świata. KTT SPIN jest wicemistrzem Polski w kategorii tańca latynoamerykańskiego w wieku pow. 15 lat z 2016 r. Formacja co roku organizuje Galę Taneczną Mix w Wodzisławskim Centrum Kultury, na którą przyjeżdżają formacje taneczne z całej Polski. Klub tworzy 7 formacji podzielonych ze względu na wiek tancerzy.
  • Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia” specjalizuje się w tańcu ludowym z różnych terenów Polski i Świata. Wielokrotnie reprezentował Polskę na wielu Międzynarodowych Festiwalach m.in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, Czarnogórze, na Węgrzech, Serbii, Bułgarii i Portugalii. Zespół został założony 2 grudnia 1982 roku. Posiada weryfikację Krajowej Komisji Ekspertów Polskiej sekcji CIOFF i zezwolenie na prezentowanie programu artystycznego w Polsce i innych krajach świata.
  • Teatr Tańca Memento specjalizuje się w wielu stylach tanecznych: hip-hop, street dance, break dance, taniec współczesny, klasyka, jazz, modern. Początkowo grupa przygotowywała choreografie turniejowe jako zespół „Epizod”. Od 2015 roku podjęto decyzję o przekształceniu zespołu w teatr tańca, który przygotowuje spektakle taneczne. Treningi są realizowane w 3 grupach: dzieci, juniorzy, seniorzy. Zespół ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród zdobytych podczas konkursów o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim.
  • Teatr Szydło tworzy grupa młodzieży w wieku 12-18 lat, która tworząc spektakle teatralne, pracuje nad techniką aktorską, dykcją, emisją głosu, ekspresją emocji itp. Grupa bierze udział w przeglądach i festiwalach teatralnych. Teatr Szydło działa w Wodzisławskim Centrum Kultury od września 2009 roku.
  • Teatr Szydełko to młodsza grupa Teatru Szydło, która działa przy Wodzisławskim Centrum Kultury od października 2012 roku. Obecnie grupa liczy kilkunastu aktorów w wieku od 7-12 lat.
  • Koło plastyczne realizuje zajęcia, które odbywają się z podziałem na cztery grupy: dzieci młodszych, starszych, młodzieży i dorosłych. Uczestnicy zajęć pracują z wykorzystaniem różnych technik i sposobów artystycznego wyrazu, takich jak: malarstwo sztalugowe, zdobienie szkła, wyrób biżuterii, decoupage i wiele innych. Przy kole plastycznym działa pracownia ceramiki, w której uczestnicy przygotowują rzeźby w gipsie, pracują z gliną oraz poznają technikę szkliwienia.
  • Grupa Seniorów „Nie Dejmy Się” – Artystyczna Rodzinka Seniorów Nie Dejmy Sie działająca w Wodzisławskim Centrum Kultury to trzykrotny laureat Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Artystycznych Klubów Złotego Wieku w Budapeszcie. To jedna z czołowych grup artystycznych seniorów województwa śląskiego, która swoje programy prezentuje od 40 lat wodzisławskiej publiczności jak również w innych miejscowościach kraju i poza jego granicami. Głównym przesłaniem działalności społeczno-kulturalnej i artystycznej grupy jest przekazywanie młodszym pokoleniom tradycji rodzimej kultury śląskiej i polskiej. Zespół prezentuje: widowiska obrzędowe i folklor Górnego Śląska, utwory estradowe oraz sakralne.
  • Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa działa od 2013 roku. Zespół daje koncerty podczas ważnych imprez miejskich i uroczystości. Repertuar orkiestry jest zróżnicowany. Muzycy grają zarówno standardy jazzowe jak i popularne, współczesne utwory muzyki rozrywkowej. Grupę stanowią w dużej mierze uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej wspomagani profesjonalnymi muzykami.